مشخصات فردی و زندگینامه
نام:رحمت الله
نام خانوادگی:رضایی
پست الکترونیک:rezaie_2007@yahoo.com
تخصص ها:کلام ، فلسفه ، زبان و ادبیات انگلیسی

زندگی نامه

اینجانب متولد سال  1348 در ولایت غزنی هستم. با اشغال افغانستان از سوی اتحاد شوروی, از تحصیل بازماندم. در سال 1363 به غرض تحصیل, راهی ایران گردیده و به همین منظور, وارد حوزه علمیه اراک شدم. برخی دروس حوزوی مانند ادبیات، منطق، فقه و اصول را در همان جا فرا گرفتم. حدود یک سال را در مدرسه امیرالمومنین(ع) در تهران به تحصیل مباحث فقهی و اصولی مشغول بودم؛ اما تهران مانند اراک برایم جذابیتی نداشت. در سال 1368 به قم آمدم و بدون شهریه سطوح عالی حوزه را در مدت نسبتا کوتاهی خواندم و به فراگیری ریاضی و زبان انگلیسی نیز پرداختم.

  علاقه‌ دیرینه‌ام به علوم عقلی, در سال 1374 من را به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) کشاند و همزمان با درس خارج حوزه به تحصیل در آن موسسه ادامه دادم. در سال 1378 پس از امتحان وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه شده و در سال 1383 از پایان نامه‌ام با امتیاز عالی دفاع نمودم. در سال 1386 با قبولی در مقطع دکتری در موسسه امام خمینی, به تکمیل تحصیلات فلسفی خود ادامه دادم و در سال 1391 با دفاع از رساله و به دست آوردن نمره 5/ 19 فارغ التحصیل گردیدم.

   درعین‌حال, از سال 1380 به بعد به نوشتن و ترجمه کتاب و مقالاتی نیز پرداختم که تا کنون تعدادی از آنها به چاپ رسیده است. از سال 1383 تا سال 1390 با مرکز پژوهشی دائرة المعارف علوم عقلی در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) همکاری کردم, در عین حال، با پژوهشگاه علوم و فرهنگ دینی نیز همکاری داشتم. در برخی جشنواره‌ها مانند جشنواره شیخ طوسی و همایش‌های مرکز جهانی شرکت کرده‌ام و از آن جمله کسب مقام سوم در ششمین جشنواره شیخ طوسی در سال 1382 و محقق برتر موسسه امام خمینی در سال 1388 است. درضمن از سال 1390 تا پایان سال 1392 به سمت معاونت آموزش دانشگاه المصطفی در کابل خدمت کردم. درحال حاضر نیز به عنوان محقق در مرکز پژوهشی دایره المعارف علوم عقلی به پژوهش مشغولم که حاصل آن مقالات پژوهشی در حوزه علوم عقلی و معرفت‌شناختی خواهد بود.